Restaurace u Matěje

Tapas Restaurant El Camino

Nemovitá kulturní památka „Usedlost U Hendlů“ byla po mnoho let ponechána svému osudu. Původní Šárecký dvorec s hostincem vystavěný v začátku 18. století jako barokní dvůr s pozdější klasicistní přestavbou byl r. 1880, kdy ho zdědil hospodář Hendl, rozšířen o budovu restaurace a od této doby je zmiňován jako Hendlův dvůr. Před rokem 1989 dům poměrně necitlivě přestavěl pro své kanceláře podnik Keramoprojekt, kdy byly víceméně odstraněny veškeré původní konstrukce a materiály, a byly nahrazeny novotvary poplatnými své době. Z původní usedlosti zůstal pouze suterén a jeho obvodové zdivo + klenby. V devadestých letech byl objekt přestavěn pro účely restaurace, jejíž provoz byl kolem roku 2000 ukončen.

Zadáním současného majitele bylo objekt očistit od „nánosů času“, kompletně zrekonstruovat a připravit ho stavebně pro nájemce – Restauraci U MATĚJE pod vedením šéfkuchaře Jana Punčocháře. Interiér restaurace byl realizován podle návrhu architekta Stanislava Fialy a jeho kanceláře Fiala – Němec, s.r.o.  

Kategorie:
rekonstrukce

Realizace:
2017-2019

Lokace:
Praha 6, Hanspaulka

Klient: 
soukromá osoba

Kategorie: rekonstrukce
Realizace: 2017-2019
Lokace: Praha 6, Hanspaulka
Klient: soukromá osoba

←  Před / Po  →

01

Dům s restaurací je součástí historického areálu Hendlova dvoru. V rámci obnovy areálu byly provedeny jednak renovace stávajících domů na byty včetně úprav vnitřního dvora. Důležitou součástí projektu bylo konzultování záměru se zástupci památkové péče.

20

Nová vstupní branka byla navržena na nároží tak, aby cesta z ní vedla přímo do vstupních dveří restaurace. Poutač odkazuje na dobové nápisy vstupních bran u historických zahradních restaurací.

26


Venkovní část restaurace je umístěna na dlažbě z žulových odseků. Stávající vzrostlé kaštany fungují v létě jako přirozené stínění, které nahrazuje slunečníky nebo markýzy.


Venkovní část restaurace je umístěna na dlažbě z žulových odseků. Stávající vzrostlé kaštany fungují v létě jako přirozené stínění, které nahrazuje slunečníky nebo markýzy.

21

Detail historické římsy, klempířských prvků a probarvené omítky v různcýh odstínech. Záměrem bylo navrátit domu jeho venkovskou „obyčejnost“. Většinu použitých materiálů je proto možné opravit v čase lidskou rukou – trubku svodu znovu natřít barvou nebo soklovou omítku znovu natáhnout probarveným štukem.

24

Replika historických vstupních dveří včetně nového schodiště z žulového kamene.

07

V podkroví je umístěn velký sál pro různé společenské akce. Kvůli navýšení kapacity sálu bylo nutné umístit další únikové schodiště, které je navrženo jako lehká ocelová konstrukce s žárovaným povrchem zinku.

03

Rekonstrukce objektu pro provoz restaurace vyžadovala umět skloubit technická řešení požadovaných technologií s pohledem památkové péče. Výsledkem je kompromis mezi technikou a přijatelnou formou.  

11

Pohled do otevřeného krovu nad schodištěm.

09

Do podkroví se jde novým schodištěm, které je prosvětleno velkým střešním oknem.

Největším oříškem bylo skloubit prostorové požadavky na současné technologie provozu gastro s památkově chráněným domem. Díky přístupu zástupcům památkové péče se podařilo najít takové řešení, které funguje a zároveň dům při pohledu zvenku nijak nedegraduje.  

Zajímavostí je zapuštění chlazené nerezové apero nádoby na vinné láhve přímo do dubové desky, tak aby na stolní desce nemusely stát plastové nebo kovové nádoby s ledem.


Největším oříškem bylo skloubit prostorové požadavky na současné technologie provozu gastro s památkově chráněným domem.   

12

Vstup do podkrovního sálu pro společenské akce.

Situace

Objekt je součástí areálu jako solitérní budova půdorysného tvaru písmene L. Dům byl navržen s jedním nadzemním podlažím, nevyužívaným podkroví valbové střechy s vikýři a částečným podsklepením.

Jelikož se jednalo o kompletní rekonstrukci stávající provozovny, došlo k výměně technických instalací včetně přebudování provozu gastro, který byl záměrně otevřen velkým oknem směrem do chodby, aby hosté viděli přímo pod ruce kuchařům přímo v kuchyni.

V průběhu navrhování projektu jsme neznali konkrétního nájemce. Do procesu se zapojil až ve fázi realizace, kdy bylo potřeba skloubit jeho požadavky s již realizovaným řešením a to vše s ohledem na status objektu coby kulturní památky. Nakonec se vše povedlo nejen v části technologie gastro, ale i v návrhu interieru, který vytvořil architekt Stanislav Fiala.      

Až ve fázi realizace bylo potřeba skloubit požadavky konkrétního nájemce s již realizovaným řešením a to vše s ohledem na status objektu coby kulturní památky. Nakonec se vše povedlo.      

Další projekty

Tapas Restaurant El CaminoRekonstrukce, Interiér

Nová ChalupaNovostavba

Obecní úřad – Lázně BělohradRekonstrukce, Novostavba

Městské bydlení PoličkaNovostavba, Rekonstrukce, Veřejný prostor

Hotel ŠtamberkRekonstrukce, Novostavba

Vila BerounRekonstrukce, Dostavba

Kontakt

© Atelier Horyna, s.r.o.
Na Dionysce 1756/14
160 00 Praha 6 – Dejvice

MAPA

email: info@atelierhoryna.cz
IČO 06151833  /  DIČ  CZ06151833

Facebook

Jste:
Architekt?
Student architektury?
Stavební inženýr?
Technický dozor?

Napiště nám a pojďte s námi spolupracovat.

info@atelierhoryna.cz